OLASI BİR DEPREMDE RİSK ALTINDAKİ İLLER

Kocaeli, Bursa, Yalova, İzmir, Diyarbakır, Hatay, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Denizli, Düzce, Manisa ve Muğla da dönüşüm listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Okunma Sayısı: 1220
Tarih: 13.09.2015 15:37

RİSK ALTINDAKİ İLLER

Kentsel dönüşüm çalışmaları da bu yüzden birinci derece deprem bölgesinde kalan illerden başladı. İstanbul’un dışında yine birinci derece deprem kuşağında olan Kocaeli, Bursa, Yalova, İzmir, Diyarbakır, Hatay, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Denizli, Düzce, Manisa ve Muğla da dönüşüm listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Ankara’da kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı ilk bölge Şen-tepe. Gaziantep’te Şahinbey ilçesi ile Perilikaya, Serinevler, Yazıcık, Etiler ve Düztepe mahallelerinde kentsel dönüşüm çerçevesinde yeni konut inşaatları yükseliyor. Akkent ve Mavikent bölgeleri ise yeni imara açılan yerler.


İzmir’de altı ayrı bölgede 306 hektar alanı kapsayan kentsel dönüşüm çalışması var. Kadifekale, Yeşildere ve Gür-çeşme bölgelerinde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiriliyor. Kentsel dönüşüm projelerinin yaklaşık dörtte üçü ise İstanbul ve çevresinde gerçekleşiyor.


Tam da bu noktada yani büyük depremin yıl dönümünde dövizdeki hareket konut fiyatlarını etkilemeye başladı. Birçok projede fiyatlar düşük kaldı. Bunu fırsat olarak görüp İstanbul’un birçok yerinde inşa edilen güvenli henüz fiyatı artmayan projeleri inceledik.


Son dönemde doların yükselişinin konut sektörü üzerindeki etkilerini değerlendiren Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın ise, bu konuda iyimser ve kötümser olmak üzere iki senaryonun geliştirilebileceğini söylüyor, iyimser senaryo ile seçimin ardından istikrarın sağlanmasına paralel olarak doların yüzde 5-10 arası düşeceğini ve satışlarda patlama yaşanabileceğini belirtiyor. Kötümser senaryo ile doların 3.5 TL’yi geçebileceği uyarısında bulunan Yalçın, bu durumda 2016’nın sektör açısından kayıp yıl olacağının altını çiziyor. Yalçm’m konut sektörü için ideal dolar kuru düzeyi ise 2.5 TL.


Etiketler: deprem -risk -kentsel dönüşüm -RİSK ALTINDAKİ İLLER

Diğer EĞİTİM haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak