Emlak Piyasası Zorda

Türkiye Ekonomisinde büyük paya sahip olan inşaat sektörü şimdilerde oldukça zorda

Okunma Sayısı: 663
Tarih: 20.10.2018 15:29

Kurda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle İnşaat malzemelerinde büyük artışlar meydana geldi. Bu artışlarla inşaat maliyetleri ise ortalama %20 oranında artmış oldu. Bu artışı daire fiyatlarına yansıtan inşaat firmaları ise satışlarda büyük oranda gerileme ile karşılaştı.

Merkez bankasının yapmış olduğu faiz artırımı, Banka kredisi kullanarak bahis  ev satın almak isteyen vatandaşları oldukça etkilenmesi ile emlak piyasasını oldukça zora girdi. İstanbul beylikdüzü ilçesinde yapımı tamamlanan birçok konut projesi, Konut stoklarının oldukça artması nedeniyle maliyet fiyatlarına satışa sunulmaktadır.

Sektörü rahatlatmak için hükümetin konut faizleri ile ilgili almış olduğu tedbirler ise kısıtlı alanda uygulandığından dolayı sektörde beklenen etkiyi göstermedi ayrıca sektörde bulunan diğer inşaat firmalarının tepkisine neden oldu.

İstanbul’da Gayrimenkul danışmanlık şirketi işleten Mesut köse, Son 6 aydır işlerinin çok kötü olduğunu, satılık ev ilanlarının sürekli arttığını fakat hiç talep görmediğini belirtti.  İmar barışı yasası çıktığında eski olan krediye uygun olmayan evlerin fırsatı kaçırmak istemeyenler tarafından satın alma işlerinin biraz yoğun olduğu bunun dışında sadece kiralık daire satışı yaparak işyeri giderlerini karşıladıklarını aktardı.


Etiketler: Emlak -Gayrimenkul -Konut -ev

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak