Fikirtepe`de kentsel dönüşüm

Mali ve Teknik Gücü Yetersiz Firmalar Kentsel Dönüşüme Engel

Okunma Sayısı: 716
Tarih: 02.05.2015 12:46

İstanbul Fikirtepe’de 3 bin 300 konuttan oluşan bir proje inşa edecek olan Teknik Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, mali ve teknik gücü yeterli olmayan firmaların Fikirtepe`ye girdiğini ve çantacı olan bu tür firmaların birkaç hak sahibi ile anlaşma yapıp yüksek bedelle devir yapmaya çalışarak dönüşüm sürecini tıkadığını söyledi. Bakanlığın bu tür firmalara yaptırım uygulaması geretiğini de belirten Durbakayım, dönüşümün hızlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın devreye girmesi gerektiğini söyledi.
 
Hürriyet`ten Gülistan Alagöz`ün haberine göre, dev bir şantiyeye dönen Fikirtepe`de 2 adada çalışmalara devam eden Teknik Yapı`nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, 2 yeni adada daha proje gerçekleştireceklerini ve bölgede toplam 3 bin 300 konut inşa edeceklerini söyledi. Concord İstanbul projesinde ruhsat alıp kat ittifakı kurduklarını ve satışa başladıklarını da belirten Durbakayım, projenin ilk etabında yer alan 617 dairenin yüzde 99`unun satıldığını, 553 dairelik ikinci etapta ise satışların yüzde 25 seviyesine ulaştığını söyledi. Yüzde 1 KDV avantajna sahip olan projede 1. etabının 400 milyon ikinci etabının ise 350 milyon lirası civarında satış büyüklüğüne sahip olduğunu belirten Umut Durbakayım  1. etabın Aralık 2016, 2. etabın ise Aralık 2017’de biteceğini belirtti.  
 
Bölgede 2 adada daha proje geliştirmeye hazırlanan Teknik Yapı olarak `Tepe Adası’ olarak anılan bölgede 6 ay sonra çalışmalara başlayacaklarını belirten Durbakayım,  16 bin metrekarelik adada imzaların büyük oranda tamamlandığını, kot farkı sebebiyle projenin bölgenin en yüksek yapısı olacağını ve yaklaşık 18 bin metrekarelik arsa üzerinde gerçekleşeceğni söyledi. Durbakayım proje kapsamında 7 tane 3 katlı bir tane de 19 katlı yapı inşa edeceklerini açıkladı.
 
Mali ve teknik gücü yetersiz şirketlerin bölgede zaman kaybına neden olduğunu belirten Durbakayım, bölgede kısa sürede kar etmek amacıyla hak sahipleri ile anlaşan çantacıların amaçlarının inşaat yapmak olmadığını, hak sahibinden aldıkları sözleşmeleri büyük bedellerle frimalara devretmeye çalıştıklarını ve sürecin önünü tıkadıklarını söyledi. Bölgede süreci hızlandıracak 2 adım atılması gerektğini de belirten Durbakayım, ilk olarak Bakanlığın birden fazla şirketin girdiği bölgeye müdahale etmesi ve inşaat yapma hakkının daha fazla sözleşme yapana verilmesi gerektiğini belirterek ikinci olarak da 3`te 2 kuralının uygulanması gerektiğini söyledi.


Etiketler: Fikirtepe`de kentsel dönüşüm

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak